SEO metin yazarlığı: Nihai rehber

SEO metin yazarlığı: Nihai rehber

SEO metin yazarlığı, her SEO stratejisinde hem önemli bir unsur hem de büyük bir zorluktur. Arama motorları web sayfaları taramasını sürekli değişen algoritmaları nedeniyle zorlaştırsada web sitenizin içeriği için ince ayarlarınızı yaptıysanız rahat olabilirsiniz. Buna ek olarak, kitlenizin web sitenizi hem beğenmesi hem de anlaması için açıkça yazmalısınız. Sonuçta, okunabilirliğin sıralandığını biliyoruz .

SEO metin yazarlığı için bu tam kılavuz , anahtar kelime araştırma süreci yanı sıra yazma sürecini 3 aşamada değerlendirir . Ayrıca, web sitenizin ihtiyaç duyduğu okunabilir ve SEO dostu makaleleri yazmanıza yardımcı olacaktır ! Son olarak, ama en önemlisi, size uluslararası siteler için içerik yazma ve bununla birlikte gelen zorluklar hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Bu SEO yazma kılavuzu şunları içerir:

SEO metin yazarlığı ve bütünsel SEO

Makalede birincil amacımız mümkün olan en iyi web sitesini oluşturmak ve sürdürmek olmalıdır. Web siteniz çok yüksek kalitede ise Google’da iyi bir sıralama otomatik olarak gelir. Bunun nedeni: Google, müşterilerine aradıkları ve istediklerini sunmak istiyor. Misyonları: tüm dünyadaki bilgileri indekslemek ve evrensel olarak erişilebilir kılmaktır . Buna ek olarak, Google elbette para kazanmak istiyor, ancak insanlara aradıkları sonuçları göstermek zorundadır ki aksi takdirde insanlar Google’ı kullanmayı bırakıırdı. Dolayısıyla, Google’ın insanlara en iyi sonuçları göstermek istediğini kabul edebiliriz. Web siteniz niş pazarınız için en iyisiyse , Google sonuçlarda üst sıralarda yer alacaktır.

Bütünsel SEO

BÜtünsel SEO, belirli bir niş pazarda en iyi web sitesini yapmayı amaçlayan disiplinlerarası bir pazarlama stratejisidir . Bunu yapmak için, web sitenizin teknik tasarımı mükemmel olmalı, web sitenizin UX’si kusursuz olmalı ve tüm güvenlik unsurları ele alınmalıdır. Ancak en önemlisi, web sitenizin içeriğinin iyi yazılmış olması ve web sitenizin sunduğu kitleyi hedeflemesidir. Bu yaklaşım oldukça gelişmiş SEO yazma becerileri gerektirir.

En iyi kopyayı yazın!

Web sitenizin sektörünüzde en iyi olduğundan emin olmak için web sitelerinizdeki metin güzel ve okunması kolay olmalıdır . İçeriğinizin kalitesinden ödün vermeden, metninizi arama motorlarının belirli taleplerine göre ayarlamanız ve ince ayar yapmanız gerekir. SEO metin yazarlığı süreci başka bir şey yazma sürecine çok benzer, bu yüzden zor bir iştir ve kaçınılmaz olarak bazılarımız diğerlerinden daha fazla yazma yeteneğine sahibizdir. Ne yazık ki, hepimiz Ernest Hemingway olamayız , ancak küçük bir eğitim ile herkes daha iyi SEO metni yazabilir .

Yazmadan önce: her zaman anahtar kelime araştırmasıyla başlayın

SEO metin yazarlığının ilk adımının yazı ile ilgisi yoktur. İlk olarak, ne hakkında yazacağınıza karar vermelisiniz. Hangi konuların bulunmasını istiyorsunuz? Metninizde sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir , bu nedenle SEO metin yazarlığının ilk adımı anahtar kelime araştırmasıdır . Anahtar kelime araştırması, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri ve anahtar kelimeleri listelemek için yaptığınız şeydir .

Doğru anahtar kelime araştırması şu üç adımdan oluşur:

1. Görev beyanı formüle etme

Gerçek anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce, görev ifadenizi düşünmelisiniz. Sizi kalabalığın arasından sıyrıtan budur. Görev beyanınızı formüle ederken şu soruları dikkate almalısınız: kimsiniz ve blogunuz ne hakkında? Onu benzersiz kılan nedir? Görev beyanınızı formüle etmek ve yazmak için zaman ayırın. 

2. Alakalı anahtar kelimelerin bir listesini yapın

Net bir görev bildirimi formüle ettikten sonra , web sitenizin bulunmasını istediğiniz tüm arama terimlerinin (anahtar kelimelerin) bir listesini yapmaya başlayabilirsiniz . Göreviniz netleştikten sonra, niş pazarınız ve benzersiz satış noktalarınız için geçerli olan arama terimlerini bulmakta çok az zorlanmalısınız . Bunlar, bulunmasını istediğiniz anahtar kelimeler olacaktır.

İyi kelimeler bulmak için, kitlenizin kafalarına gerçekten girmelisiniz. Sizi nasıl bulabilirler? Google’da ne ararlar? Anahtar kelime araştırmanızın sonunda, kullanıcıların kullanabileceği alakalı tüm arama terimlerinin bir listesine sahip olmalısınız. Ayrıca, bu terimlerin kombinasyonlarını ve varyasyonlarını düşünün. Anahtar kelime araştırmasını kolaylaştırabilecek birkaç araç vardır. 

Genel bakış oluşturun

Sonunda, SEO metin yazma işleminizde büyük bir yardımcı olacak yararlı bir genel bakışa sahip olmalısınız. Bilgileri özetlemek için anahtar kelimelerinizin bir tablosunu oluşturun. Anahtar kelime kombinasyonları da bulmaya çalışın, ardından anahtar kelimeleri bir tür önceliğe göre sıralayın. Bu anahtar kelimelerden hangisi görev beyanınıza göre en yakın ve hangisi daha az önemlidir? İlk olarak hangi anahtar kelimelerin ele alınacağını seçerken, sayfalarınızın söz konusu anahtar kelime için sıralamanın ne kadar olası olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu durumda, daha az popüler ve daha az rekabetçi anahtar kelimelere odaklanmak ilk başta iyi bir strateji olabilir. 

3. Arama amacına bakın

SEO stratejileri, günümüzde büyük ölçüde insanların sahip olduğu soruları yanıtlamak için dönmelidir. Birisi bir arama motoruna bir arama sorgusu girdiğinde, bir şey arayışı içindedir. Araştırmacıların sahip olabileceği 4 tür amaç vardır:

 • Bilgilenme amacı: belirli bir konu hakkında bilgi bulmak.
 • Gezinme amacı: Bir arama motoruna terimi girerek belirli bir web sitesine erişmek için.
 • Ticari amaç: yakında bir şeyler satın almak ve satın almadan önce araştırma yapmak.
 • İşlemsel niyet: Ticari niyet aramalarını yaptıktan sonra bir şey satın almak.
Bunu da okumak isteyebilirsin:  SEO Temelleri: Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırmanızda, anahtar kelimeleriniz için hangi tür amaçların geçerli olduğunu bulmanız ve bu arama amaçlarıyla eşleştirmeye çalışmanız gerekir. Hangi amacı hedeflediğinizin yazı stilinizi de etkilemesi gerekir, bunu kılavuzda daha sonra ele alacağız.

4. SEO açılış sayfaları oluşturun

Anahtar kelime araştırmasının son adımı, bulunmasını istediğiniz anahtar kelimeler için harika açılış sayfaları oluşturmaktır . Açılış sayfası, blogunuzu belirli bir anahtar kelime ile bulan ziyaretçilerin ilgisini çekmek için tasarlanmış bir sayfadır. Bu, özel bir sayfa veya belirli bir anahtar kelime için optimize edilmiş bir blog yazısı olabilir. Ziyaretçilerinizin her açılış sayfasından blogunuzda gezinebildiğinden emin olun. Ayrıca, karşılaştığınız her alakalı anahtar kelime için bir açılış sayfanız olduğundan emin olun.

Anahtar kelime araştırmanız size ne hakkında blog yazacağınız konusunda iyi bir fikir verecektir. Ardından, belirli bir kelimenin çevresindeki içeriğin kilidini açmanız gerekir. Bir kelime bir konu değil. Bir anahtar kelimenin yanında, belirli bir hikayeye ihtiyacınız olacaktır. 

Makale yazmanın üç aşaması

Bir konuya veya yazmak istediğiniz bir hikayeye karar verdikten sonra, gerçek SEO metin yazımı başlar! SEO yazma süreci üç aşamadan oluşur: hazırlama, yazma ve düzeltme (veya düzenleme).

proces of good writing
Makale yazmanın üç aşaması

Yazma sürecinin 1. aşaması: Metninizi hazırlama

Gerçek SEO metin yazarlığı sürecinin ilk aşaması parçanızı planlamaktır. Kalemi kağıda veya parmakları klavyeye koymadan önce biraz zaman ayırın ve ne yazacağınızı düşünün. Şimdiye kadar aklınızda bir konu belirlenmiş olacaktır, ancak yazmaya başlamadan önce aşağıdaki sorulara da net cevaplar vermelisiniz:

 1. Makalenizin amacı nedir? Neden yazıyorsun? Ne elde etmek istiyorsun?
 2. Yayınınızın ana mesajı ne olacak? Cevaplamak istediğiniz anahtar soru nedir?
 3. Kitleniz kim ? Ne arıyorlar?
 4. Parçanızı yazmak için hangi bilgilere ihtiyacınız var?
 5. Bilgilerinizi hangi sırayla sunacaksınız? Makalenizin yapısı ne olacak?

Metin ve aramanın amacı

Listedeki ilk soru: makalenizin amacı nedir ? Bunu önceden düşünmek önemlidir, çünkü makalenizi nasıl yazmanız gerektiğini etkiler. Kullanıcıları bilgilendirmek ister misiniz? Onları eğlendirmek mi? Veya onları sitenizde bir şeyler yapmaya ikna etmek mi? Hazırlık adımı aynı zamanda ziyaretçinizin niyetini de dikkate almanız gereken zamandır. Anahtar kelime araştırmanız, belirli bir sorgunun arkasındaki amacın bilgilendirici olduğunu açıkça gösteriyorsa ve o anahtar kelime için ikna edici, satış odaklı bir sayfa yazmak istiyorsanız, bu harika bir eşleşme değildir. Elbette, anahtar kelime stratejinize biraz düşünce verdiyseniz, bu bir sorun olmayacaktır.

Her durumda, bilgilendirici bir metin ikna edici bir metinden farklı bir şekilde yazıldığından, yazmaya başlamadan önce kullanıcının niyetini düşünmeniz gerekir. Bilgilendirici bir metin yazarken kullanacağınız dil açık ve konuya odaklanmış olmalı, ikna edici dil genellikle okuyucuya daha fazla odaklanarak çok olumlu olacaktır. Eğlenceli metinler daha gayri resmi dil, kelime oyunu veya abartı kullanma eğilimindedir.

Metin yapısı

Makalenizi planlamanın önemli bir unsuru yapısını oluşturmaktır. Metnin yapısı sitenizde SEO metini için hayati önem taşımaktadır. İçeriğiniz net bir yapıya sahipse, Google’da iyi sıralama şansınız daha yüksektir.

Başlamadan önce eserinizin yapısını düşünmek gerçekten işe yarıyor. Yapı metninizin iskeleti olduğundan: okuyucunun makalenin ana noktalarını kavramasına yardımcı olacaktır.

Net bir yapıya sahip yayınlar ve sayfalar da web sitenizde daha yüksek dönüşümlere neden olur. Ziyaretçilerin mesajınızı doğru anlamaları halinde ürünlerinizi satın alma veya web sitenize dönme şansınız daha yüksektir. 

Yazma sürecinin 2. aşaması: Metninizi yazma

Şimdi gerçek SEO yazma işlemini başlatabilirsiniz! Bu, makalenize harcadığınız toplam sürenin yalnızca% 20’sini alır.

Sadece yaz!

SEO metin yazarlığının bu aşaması için en önemli ipucu sadece yazmaktır. İnsanlar genellikle ilk cümleyi (veya bu konunun ilk paragrafını) bulmakta zorlanırlar. Ancak, bu aşamada, ilk paragrafı tamamen yazmayı atlayabilirsiniz. İlk paragrafınızın içermesi gereken içeriğe ilişkin birkaç kelime yazmanız ve ikinci paragrafı yazmaya başlamanız yeterli. Gönderinizin ana gövdesinden çıktıktan sonra başlangıçlar ve sonlar yazmak daha kolaydır.

Bir cümle dilbilgisi açısından doğru değilse veya garip geliyorsa, sadece devam edin ve endişelenmeyin. Bu şeyleri düzenleyen bir sonraki aşamada yeniden yazabilirsiniz. Yazma aşamasında, yazma akışında kalmak önemlidir.

Metninizin yapısına sadık kalın

Yazarken, hazırlık aşamasında oluşturduğunuz yapıyı anahat olarak kullanın ve paragrafları bu plana göre yazın. Net paragraflar yazdığınızdan emin olun. Her paragrafa en önemli cümle ile başlayın, sonra açıklayın veya üzerinde durun. Okuyucularınız, paragraflarınızın ilk cümlelerini okuyarak makalenizdeki en önemli içeriği kavrayabileceklerdir.

Metninizin okunabilir olduğundan emin olun

Bir ekrandan okumak zordur, bu nedenle okuyucularınızın blog yayınınızın tamamını okumasını istiyorsanız, okumayı kolaylaştırmanız gerekir. Güzel ve okunması kolay yayınlar, daha fazla geri gelen ziyaretçi ve daha yüksek dönüşüm oranıyla sonuçlanır. En önemlisi, metninizin yazdığınız kitleye uygun olduğundan emin olun.

Yazı stilinizi geliştirmenin birkaç yolu

Bazı insanlar doğal yazarlar ve SEO metin yazarlığı için ipuçlarına ihtiyaç duymuyorlar – birkaç dakika içinde çekici, eğlenceli, okunabilir bir makale yazabiliyorlar. Diğerleri bu beceriden yoksundur. Ancak, çekici yazma bir yetenek meselesi olsa da, uygulama kesinlikle yardımcı olur! Yazım stilinizi geliştirmek için bazı ipuçlarına ve denemek için iki yazı stiline bakalım.

İpucu: Çok okuyun!

Çekici bir yazı stili geliştirmek istiyorsanız, gerçekten okumak yardımcı olur. Okuma (romanlar, bloglar, dergiler, her neyse) size kendi harika makalelerinizi yazmaya ilham verecektir. Size diğer insanların cümlelerini nasıl oluşturduklarını ve paragraflarını nasıl oluşturduklarını öğretecektir. Size mizahın nasıl kullanılacağını ve dil ile nasıl oynanacağını öğretir. 

Bunu da okumak isteyebilirsin:  2020 Yılında İçeriğiniz İçin İçerik Uzunluğundan Daha Önemli 5 Şey

Ters piramit stili

Gazetecilikte iyi bilinen bir yazı stili olan ters piramit, temel olarak en önemli bilgilerinizi ön plana çıkarmanız anlamına gelir. Anahtar noktanızı üçüncü paragrafın yarısına gömemezsiniz, ancak ilk paragraftaki hikayenin tamamını anlatın. Tabii ki, aşağıdaki paragraflarda ayrıntılı olarak açıklayabilirsiniz. Ama ana mesajınızı hemen iletirsiniz. Bu yazı stili, bazı makale türleri için oldukça uygundur. Özellikle, web içeriğinin giderek daha çok bir araştırmacının sahip olabileceği her türlü soruyu cevaplamak için kullanması kullanışlı oluyor.

Hikaye Anlatma

Herkes iyi bir hikayeyi sever ve çoğu insan muhtemelen özellikle kişisel deneyimlerden iyi bir hikaye anlatabilir. Harika bir haber: SEO metninizde hikayelerin gücünü kullanabilirsiniz! Hikayeler daha fazla netlik sağlayabilir ve hatta okuyucularınızın sizi daha kolay hatırlamasına yardımcı olabilir.

Arada bir ara verin

SEO metin yazarlığı oldukça yoğun bir süreç olabilir. Uzun süre yazarsanız, konsantre olmanın zorlaştığını görürsünüz. Bununla birlikte, kesin zaman aralığı her birey için farklı olacaktır. Zihninizin dolaşmaya başladığını fark ederseniz, o zaman mola zamanı.

Kişisel olarak konuşursak, bir seferde 20 dakikadan fazla yazamıyorum. Ama dürüst olmak gerekirse, dikkat sürem oldukça kısa. Bu noktada, bir yürüyüşe çıkıyorum, Facebooka bakıyorum veya bir fincan çay yapıyorum. Taze ve yenilenmiş bir konsantrasyon ve yaratıcılık seviyesiyle yazınıza dönmek için bir dakikalık bir mola bile yeterli olabilir.

SEO yazma sürecinin 3. aşaması: Metninizi düzenleme

Yazınızı bitirdikten sonra, makalenizin ilk taslağına sahip olacaksınız. Bu ilk taslak yazının son aşamasında geliştireceğiniz şeydir. Son adım hala çok zaman alacak!

Düzenleme aşaması, ‘sevgililerinizi öldürmeniz’ gereken SEO metin yazarlığı sürecinin aşamasıdır. Eşyaları atmaktan korkma. Gönderinizi okumalı, yeniden okumalı ve yeniden okumalı ve garip cümleleri, belirsiz ifadeleri ve karışık paragraf yapılarını düzeltmelisiniz. Makalenizi ayrıntılı bir şekilde düzenlemek için atmanız gereken beş adım.

Adım 1: Yavaşça okuyun (ve yüksek sesle)

Bu aşamaya parçanızı yavaşça okuyarak başlayabilirsiniz (ve hatta yüksek sesle, bu gerçekten yardımcı olabilir). Her cümle dilbilgisi açısından doğru olmalı ve yazım kusursuz olmalıdır. Kendi çalışmanız için çok eleştirel olmalısınız .

2. Adım: Cümlelere odaklanın

Her cümlenin doğru olduğundan emin olarak başlayın. Kelimelerin yazımına odaklanın ve garip formülasyonları yeniden ifade edin. Cümlelerin dilbilgisi açısından doğru olduğundan ve okunabilirliğin iyi olduğunu kontrol edin. Cümlelerinizin çok uzun olmadığından emin olun.

3. Adım: Paragraflara odaklanın

Bir paragraftaki tüm cümleler onaylanırsa, ilk cümleye odaklanarak paragraf içindeki yapıya bakın . Bu ilk çekirdek cümle, söz konusu paragrafta söylemek istediğiniz şeyi gerçekten ele alıyor mu? Paragraftaki cümleler mantıklı bir sırada mı sunuluyor? Cümleler arasındaki bağlantıyı netleştirmek için geçiş kelimeleri kullanıyor musunuz ?

4. Adım: Metin yapısını kontrol edin

Paragraflar arasındaki yapının net olup olmadığını kontrol edin . Makalenizdeki konular mantıklı bir sırayla mı sunuluyor yoksa bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor mu?

Ayrıca başlıklarınızı ve alt başlıklarınızı da kontrol etmelisiniz . Focus anahtar kelimenizin bu başlıklardan ve alt başlıklardan birinde olduğundan emin olun. Ancak aynı derecede önemli olan başlıkların, okuyucularınızın metninizin yapısını kavramasına yardımcı olduğundan emin olun. 

5. Adım: Geri bildirim isteyin

SEO metin yazarlığı sürecinizin son adımı geri bildirim almaktır. Metninizi düzenledikten sonra insanlardan geri bildirim istemelisiniz. Ajans and Ajans‘ta yazdığımız tüm yayınlar, yayınlanmadan önce en az iki meslektaşımız tarafından okunur. Geri bildirim, yazardan başka birinin perspektifine izin verir ve neredeyse her zaman yazıda büyük gelişmeler sağlar.

Ayrıca, kitlenizden birisinin iletinin doğru bir şekilde iletilip iletilmediğini test etmek için yayınınızı okumasına izin vermek de yararlı olacaktır. Ayrıca, profesyonel yazma ve editör gibi dilbilgisi becerilerine sahip birinden gelen geri bildirimler, blog yayınınızı daha da geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Yoast SEO’yu kullanma

Metninizi düzenlerken, Yoast SEO eklentisini SEO metin yazarlığı için gerçekten yararlı bulacaksınız. Çünkü metninizi arama motorları için optimize etmeye ve metninizi daha okunabilir hale getirmeye yardımcı olur. 

Uluslararası siteler için SEO metin yazarlığı

İyi yazmak zor, birden çok dilde iyi yazmak daha da zor! Birden fazla bölge ve dil için web siteniz varsa, bunun doğru olduğunu bilirsiniz. Farklı dillerdeki nüanslar nedeniyle içerik çeviri zor bir iş olabilir. Yakın anlamlı kelimeler , kelimelerin iki farklı dilde birbirine benzediği anlamına gelir, ancak aslında farklı bir şey anlamına gelir.

Çok dilli siteleriniz için içerik oluşturmak kolay değildir. Yine de yapılabilir ve bunun için 3 yol olduğunu düşünüyoruz:

 • içeriği çevirmek;
 • bu pazar için yeni içerik oluşturmak;
 • transcreate içerik: her ikisinin bir kombinasyonu.

Çeviri yapmak muhtemelen en kolayıdır. Ama aynı zamanda en zor olanı. Çevirinizin orijinal makalenizle aynı mesajı gönderdiğinden ve aynı ses tonuna sahip olduğundan emin misiniz?  Bu nedenle: her zamanana dili konuşan bir kişiye kopyasını kontrol ettirin.

Yerel ekibiniz tarafından yeni içerik oluşturmak, muhtemelen en yüksek kalitede sonuç ile en güvenli seçimdir. Ancak, çok zaman alıcıdır ve zaten orada bulunan içerikten tam olarak yararlanmıyorsunuzdur.

Bu nedenle, “transcreate” yi öneriyoruz. Zaten sahip olduklarınızı temel alın, ancak yerel hedef gruba uyacak şekilde yeniden çalışın. Yerel pazarı bilen kişilerin bu içeriği oluşturduğundan emin olun.

Sonuç: SEO metin yazarlığı bir süreçtir

SEO metin yazarlığı, tanımlanmış bir işlemi izlediğinizde ve metninizin mümkün olduğunca iyi olduğundan emin olduğunuzda en iyi sonucu verir. Herkes doğal bir yazar olmasa da, SEO yazma herkesin pratikte daha iyi olabileceği bir şeydir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir