SEO Temelleri: Anahtar kelime araştırması nedir?

SEO Temelleri: Anahtar kelime araştırması nedir?

Bugünlerde bir işletmeniz varsa, web siteniz yaşam çizginiz haline gelmiş olabilir. Kaybedecek zaman yok: SEO ile başlayalım ve Google’daki sıralamanızı iyileştirelim. Anahtar kelime araştırması önemli bir ilk adımdır. Burada, ne olduğunu ve dikkate almanız gereken faktörleri bulacaksınız.

Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırması, kitlenizin sunduğunuz bir ürün veya hizmeti ararken kullandığı anahtar kelimeleri bulmayı amaçlamaktadır. Anahtar kelime araştırması olmadan, kendinizi arama sonuç sayfalarında galip göremezsiniz . Anahtar kelime araştırması yaparken ve anahtar kelime stratejinizi oluştururken dikkate almanız gereken çeşitli faktörler vardır . Misyonunuzu, kitlenizi ve rekabetinizi tartışacağız .

Şirketinizi benzersiz kılan nedir?

Bir şey yapmadan önce, şirketinizi benzersiz kılan şeyleri bilmeniz gerekir. Şirketinizin misyonu hakkında net bir anlayışa sahip olmanız gerekir . Tam olarak ne sunmanız gerektiğini belirlemelisiniz çünkü sizi rütbeli kılacak olan budur. Bu kadar basit. SEO tıpkı normal iş gibidir. Her şeyi rekabetinizle aynı veya daha düşük seviyede yapıyorsanız, göze çarpmayacaksınız. En iyi sonuç değilseniz, neden insanlar sizi bulmak istesin ki? Google sizi neden sıralamalıdır? Bu basit gibi görünüyor, ancak bu faktör sıklıkla unutuluyor.

Anlamlı anahtar kelimeler

İnsanların sık sık şunu söylediğini duyuyoruz: anlamlı anahtar kelimeler bulamıyoruz. Eğer siz de bununla karşılaşıyorsanız bir bütün olarak işinizi bir adım geri bırakın ve göz atın:

  • Ne öneriyorsun?
  • Görevin nedir?
  • Temel değerleriniz ve güçlü yönleriniz nelerdir?
  • Sizi diğerlerinden uzak kılan nedir? İşletmenizin başarılı olduğunuz niş özellikleri düşünün.

Etraflıca bir anahtar kelime stratejisi oluşturmak için yeterli birikim edinmelisiniz ki rekabette savaşçı bir konuma gelebilesiniz . Daha küçük şirketler için bu, büyük balıkların düşünmediği veya aktif olarak yapmak istemediği şeylerde muhtemelen daha iyi olmanız gerektiği anlamına gelir. Hiç bir şey düşünemiyorsanız, sadece anahtar kelimeler bulmaktan çok daha büyük bir probleminiz var …

Bunu da okumak isteyebilirsin:  Google Site Doğrulaması: Search Console ile Doğrulamanın 7 Yolu

Anahtar kelime araştırmalarınızda kitlenizin rolü

Neyi sunmanız gerektiğini belirledikten sonra , kitlenizi düşünmenin zamanı geldi . Sonuçta, SEO tamamen kullanıcılarınızın sizi bulabildiğinden emin olmakla ilgilidir. Yapmanız gereken ilk şey, potansiyel kitlenizin aradıkları bilgiyi bulmak için hangi kelimeleri kullandığını bulmaktır.

Bir örneğe bakalım. Yoast’ta SEO eğitim kursları platformuna “Yoast SEO akademisi” diyor . İlk başta, [Yoast SEO academy] anahtar kelimesini optimize etmek mantıklı görünebilir. Trafik verilerini analizi sonucunda [SEO kursları] nın daha çok arandığı görülmüştür. Bu nedenle, Yoast SEO academy bu terim üzerine optimize edilmiştir. Her şirketin kendi iç sözcük dağarcığı vardır, bu da genellikle dinleyicilerinin söz dağarcığına uymaz. Bu nedenle, anahtar kelimelerinizi her zaman kitlenizin bakış açısından seçmelisiniz. Google Arama Trendleri’ni , belirli arama terimlerinin diğer terimlere kıyasla ne sıklıkta kullanıldığını araştırmak için kullanabilirsiniz .

Son olarak, rekabetinizi düşünmeden uygun bir anahtar kelime araştırma stratejisi geliştiremezsiniz. Çoğu zaman, web siteleri kesinlikle sıralama şansı olmayan terimler için optimize edilir. Bu hataya düşmemelisiniz.

Tüm denize girebilir ve alanınızdaki tüm rakiplerin kapsamlı bir analizini yapabilirsiniz ve bu kesinlikle faydalı olabilir. Ama şimdilik temellere sadık kalalım. SEO rekabetiniz hakkında genel bir fikir edinmek aslında oldukça kolaydır. Google’a, sıralamak istediğiniz bazı arama terimlerini ve hangi şirketlerin gösterildiğini görün ve bunları sitenizin sıralamasıyla karşılaştırın. İlk üç sırada yer alan şirketler ne kadar büyük? Şirketiniz bu sonuçlara uyuyor mu? Bunların yalnızca Google arama sonuçlarını kullanarak belirlenmesi oldukça kolaydır.

Ama unutmayın! Google, arama sonuçlarına körü körüne güvenemezsiniz, çünkü Google bunları kişisel arama geçmişinize uyarlar ; bu, sitenizin sizin için aynı aramayı yapan diğerlerinden daha yüksek olacağı anlamına gelir. Gizli modda arama yaparak bununla başa çıkabilirsiniz, ancak yine de yerel bir arama bileşeni vardır. Bu sizin için bir sorun olacaksa, konumunuzu gizlemek için bir VPN kullanmayı düşünün.

Stratejinizi adım adım genişletme

Büyük siteler en genel terimlerle sıralanabilir. Çok özel bir niş içindeki daha küçük siteler de aynı şeyi yapabilir. İngilizce yazılan çoğu küçük site için, genel kural şu ​​şekildedir: az trafik olan büyük bir uzun kuyruk anahtar kelime kümesi ile başlayın , daha kolay sıralayabilirsiniz. Sonra adım adım sıralamaya çıkın. SEO yetkisi kazandıktan sonra, daha genel anahtar kelimeler için optimizasyona başlayın. Ve sonunda, belki de kafa anahtar kelimeleriniz için sıralanmak mümkün olacak!

Bunu da okumak isteyebilirsin:  SEO Temelleri: SEO Nedir?

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir