Sitenizi Hızlandırmak için GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirin

Sitenizi Hızlandırmak için GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirin

Sitenizi daha hızlı hale getirmek, SEO sıralamasını yükseltmek ve daha fazla trafik çekmek ister misiniz? Tüm bunları web dosyalarınızı GZIP dosya biçimini kullanarak sıkıştırarak yapabilirsiniz. Web siteniz daha az yer kaplar ve site hızı artar.

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Sitenizde GZIP sıkıştırmasını nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

GZIP Sıkıştırma Nedir?

GZIP sıkıştırması, HTML, CSS, PHP ve JavaScript dahil olmak üzere web dosyalarının boyutunu azaltmak için kullanılan popüler bir yöntemdir. Bu şekilde, ziyaretçiler tam boyutlu dosyalar yerine sıkıştırılmış verileri indireceğinden, sitenizin hızı artar.

Dahası, Google, sayfa yükleme süresini sıralama algoritmasındaki faktörlerden biri olarak içerir. Daha hızlı site yüklemesi daha iyi sıralama demek.

GZIP sıkıştırmasının avantajları göz önüne alındığında, sitenizde etkinleştirilmiş mi etkinleştirilmemişmi kontrol etmek önemlidir. Bunu yapmak için  GZIP Compression tool aracını kullanabilirsiniz.

GZIP zaten etkinleştirilmişse, araç optimizasyondan önce ve sonra sayfa boyutunu gösterir. Değilse, bir hata mesajı görüntülenir.

GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirme

GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmenin iki yöntemi vardır: .htaccessdosyasını değiştirme veya WP Rocket gibi bir WordPress eklentisi kullanma .

WordPress Eklentisi Kullanma

WordPress sitenizde GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmenin en kolay yolu bir eklenti yüklemektir.  Sizin için .Htaccess dosyasını değiştirmekten çok daha kolay ve güvenli bir yöntem olacaktır.

Birçok eklenti seçeneği var, ancak bu üç eklentiyi özelliklerine ve kullanım kolaylığına göre seçtik:

WP-Optimize – web sitenizin performansını artırmak için hepsi bir arada bir çözüm. Eklenti, GZIP sıkıştırmasını ve web önbelleğini etkinleştirir. Buna ek olarak, web sitenizdeki gereksiz dosyaları temizler. Bu araç, daha fazla yer açmak için görüntüleri bile optimize edebilir!

Hummingbird – hangi yönleri optimize etmek istediğinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz. GZIP sıkıştırma, küçültme ve lazy loading görüntüleri ana özelliklerinden bazılarıdır.

Bunu da okumak isteyebilirsin:  Google Site Doğrulaması: Search Console ile Doğrulamanın 7 Yolu

WP Fastest Cache – WP Fastest Cache, sayfanızı hızlı ve hafif yapmak için önbellek gücünü GZIP sıkıştırmasıyla birleştirir. Bu araç ayrıca emojileri otomatik olarak devre dışı bırakabilir ve her bir yayını optimize edebilir.

Bu eklentiler GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmekten çok daha fazlasını yapabildiğinden, hangisinin size en uygun olduğunu görmek için hepsini denemenizi öneririz. Sonuçta, ücretsiz ve sık sık güncelleniyorlar.

.Htaccess Dosyasına Kod Ekleme

Bu yöntem oldukça tekniktir, bu nedenle ileri düzey kullanıcılar için daha uygundur. Ancak, dikkatli olunduğu sürece herkes bunu yapabilir.

Devam etmeden önce, bir sorun olma ihtimaline karşılık .htaccess dosyanızı yedeklemeniz gerektiğini unutmayın .

  1. .Htaccess dosyasını bulmak için Filezilla gibi bir FTP istemcisi indirmeniz gerekir . Genellikle web sitenizin public_html dizinine yerleştirilir .
  2. Dosyayı indirin ve bilgisayarınıza bir kopyasını yedek olarak kaydedin. Sonra, # END WordPress .htaccess  satırından önce aşağıdaki kodu yapıştırın .
<IfModule mod_deflate.c>

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

</IfModule>

3.Düzenlenen dosyayı aynı konuma yükleyin. FileZilla üzerine yazmak için izin isterse, Tamam’ı tıklatın.

Şimdi,  GZIP Compression tool aracını tekrar kullanırsanız, sonuçlar şöyle görünmelidir:

Sonuç

GZIP sıkıştırması sayfalarınızın boyutunu azaltır ve sitenizi hızlandırır. Sonuç olarak, ziyaretçiler harika bir kullanıcı deneyimine sahip olacaklar ve siteniz SERP’de iyi sıralanacaktır.

İki yöntem kullanarak sitenizdeki GZIP sıkıştırmasını kolayca etkinleştirebilirsiniz: Bir WordPress eklentisi yükleme yöntemi ile veya .htaccessdosyasını düzenleme yöntemi ile . İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında bir özet:

  • Bir eklenti aracılığıyla . Önerdiğimiz eklentilerden birini seçin ve WordPress sitenize yükleyin. Eklentinin ayarlar sayfasına gidin ve otomatik optimizasyonu çalıştırın.
  • .Htaccess dosyası aracılığıyla . .Htaccess dosyasını bulmak için FileZilla kullanın ve verdiğimiz kodu ekleyin. Dosyayı web sitenizin dizinine yükleyin ve eskisinin üzerine yazın. Dosyanın yedeğini almayıda unutmayın!

Oldukça kolay, değil mi? Herhangi bir sorunuz varsa yorumlarda bize bildirin!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir