SEO ile ilgili temel bilgiler: Anahtar kelime nedir?

SEO ile ilgili temel bilgiler: Anahtar kelime nedir?

SEO ile ilgili anahtar kelimeler hakkında bilgi ararken, anahtar kelime araştırması hakkında bilgi bombardımanına yakalanırsınız. Tabii ki, sayfanızın sıralanmasını istiyorsanız bu çok önemlidir. Ancak, bir anahtar kelimenin temel ilkesinin ne olduğunu anlamak da önemlidir . Ve burada açıklayacağım şey bu.

Anahtar kelime nedir?

Bir anahtar kelime veya bazıları olarak adlandırılan bir odak anahtar kelime , sayfanızdaki veya yayındaki içeriği en iyi anlatan kelimedir. Kullanıcılar Google’da veya diğer arama motorlarında bu anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini aradığında, web sayfanızın bulunmasını sağlar.

Diyelim ki piyanolarla ilgili bir web siteniz var, her çeşit piyano satıyorsunuz. Bir piyano alırken nelere bakacağınız hakkında blog yazıyorsunuz ve çevrimiçi mağazanızda sunduğunuz piyanolar hakkındaki düşüncelerinizi paylaşıyorsunuz. Dijital piyanolar satıyorsunuz, böylece dijital piyanolar hakkında bir ürün kategorisi sayfası oluşturdunuz. Kendinize şunu sorun:

  • Ne tür bir arama terimi bulmak istiyorsunuz?
  • İnsanların sizi bulmak için arama motorlarında hangi kelimeleri kullanacağını düşünüyorsunuz?
  • Arama sorgusu nasıl görünür?

Muhtemelen [dijital piyano], değil mi? Çünkü bu anahtar kelime sayfada en önemli odağınızı yansıtır. İçeriğinizin alt satırını açıklamanız gerekirse, bu nasıl görünür? Hangi kelimeleri kullanırdın? Birden çok kelimeden oluşuyorsa, bu sizin anahtar kelimeniz veya anahtar ifadenizdir.

Her zaman ‘anahtar kelime’ kelimesini kullanıyoruz; bu sadece bir kelimeden oluştuğu anlamına gelmez. Çoğu zaman birden fazla kelimeden oluşur. Anahtar kelimeler hakkında konuşurken, çoğu zaman sadece bir kelime yerine bir kelime öbeğini kastediyoruz.

Anahtar kelimeler neden önemlidir?

Google’ın bir sayfayı sıralarken baktığı şeylerden biri, o sayfadaki içeriktir. Sayfadaki kelimelere bakar. Şimdi bunu düşünün, örneğin dijital piyano ile ilgili bir blog yazısı üzerindeki her kelime 2 kez kullanılırsa, tüm kelimeler eşit öneme sahiptir. Google, bu kelimelerin hangilerinin önemli ve hangilerinin önemli olmadığına dair bir ipucuna sahip olmayacak. Kullandığınız kelimeler Google için ipuçlarıdır; Google’a ve diğer arama motorlarına sayfanın veya yayının ne hakkında olduğunu söyler. Dolayısıyla, Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasını istiyorsanız, anahtar kelimenizi oldukça sık kullanmanız gerekir .

Bunu da okumak isteyebilirsin:  WordPress Sitenizi Hızlandırarak SEO Nasıl Geliştirilir

Ancak, anahtar kelimelerin önemli olmasının tek nedeni Google değildir. Aslında, Google sizin için daha az önemlidir, çünkü her zaman kullanıcıya odaklanmalısınız, ziyaretçilerinize ve potansiyel müşterilerinize. SEO ile insanların belirli bir arama terimi veya anahtar kelimeyi kullanırken web sitenize uğramasını istersiniz. S

Yanlış anahtar kelimeler kullanırsanız, metniniz potansiyel kitlenizin aradıklarıyla eşleşmediğinden, asla istediğiniz veya ihtiyacınız olan ziyaretçileri elde edemezsiniz. Ancak insanların aradığı kelimeleri kullanırsanız, işiniz başarılı olabilir. Dolayısıyla, bunu böyle görürseniz, anahtar kelimeleriniz kitlenizin aradıklarını yansıtmalıdır. Yanlış anahtar kelimelerle yanlış kitleye ulaşırsınız veya hiç kimseye ulaşamazsınız. Bu yüzden doğru anahtar kelimelere sahip olmak gerçekten önemlidir.

Sayfalarınızda ve yayınlarınızda anahtar kelimeleri nasıl kullanıyorsunuz?

Sayfalarınıza ve yayınlarınıza çok sayıda anahtar kelime ekleyebileceğiniz, eski moda anahtar kelime doldurması yapabileceğiniz ve arama motorlarında sıralama yapabileceğiniz bir yöntem tabiki vardır. Ancak içinde aynı kelimelerin bulunduğu bir metin ziyaretçilerinize hoş bir okuma deneyimi sunmaz . Kullanıcılar bu tür bir yayını okumayı korkunç bulduklarından, Google da o yayını korkunç bulur. Neyse ki, günümüzde Google’da anahtar kelime doldurma yaparak sıralama yapılan günler geride kaldı.

Peki, burada kurallar nelerdir? Her şeyden önce, içeriğinizin okunabilir olması çok önemlidir . Elbette, anahtar kelimelerinizi metninizde kullanmalısınız, ancak neredeyse her cümlenizi bunlarla doldurmayın. Genel olarak, makalenizin tüm kelimelerinin yüzde 1 veya 2’si anahtar kelimenizse, aşırıya kaçmadınız demektir . Metniniz boyunca hepsinin iyi dağıtıldığından emin olun. Tüm anahtar kelimelerinizi, optimizasyonun o bölümünde yaptığınızı düşünerek ilk paragrafa koymayın. Bunları sayfanızda veya yayında doğal olarak yayın. Anahtar kelimenizi sayfanızın veya yayınınızın uzunluğuna bağlı olarak bir başlıkta veya birkaç alt başlıkta kullanın . Ve bunu sayfa başlığınızda , ilk paragrafınızda ve meta açıklamanızda kullanın. Tüm bu önerileri Yoast SEO kullanıyorsanız SEO analizinde bulabilirsiniz .

Artık bir anahtar kelimenin ve anahtar kelimenin ne olduğu konusunda ortak bir anlayışa sahipsiniz. Bu bilgi, elbette bir sonraki ve hayati adım olan anahtar kelime araştırmanızda size yardımcı olacaktır!

Bunu da okumak isteyebilirsin:  Harika ve SEO dostu bir blog yayını için 10 ipucu

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir