Harika ve SEO dostu bir blog yayını için 10 ipucu

Harika ve SEO dostu bir blog yayını için 10 ipucu

Tüm yazılarda olduğu gibi, blog yazıları yazmak beceri gerektirir. Okuyucunuzun ilgisini çekmek için, eserinizin yapısını düşünmeli ve çekici makaleler yazmalısınız. Başlıklar, alt başlıklar ve net paragraflar sağlayarak okuyucularınızın bir gönderinin temel kavramını anlamasına yardımcı olabilirsiniz. İnsanlar bir makaleyi anlar ve beğenirse, bu makaleyi bağlantılandırmaya, paylaşmaya ve tweet atmaya çok daha eğilimli olurlar ve bu da sıralamalarınızı yükseltir. Yani, sıralamanızı geliştirmek istiyorsanız, yazma becerilerinizi geliştirin. SEO dostu bir blog gönderisi yazmayla ilgili bu ipuçlarıyla başlayın!

Bazıları için, SEO amacıyla yazmak ve kitlenizi çekmek ve cezbetmek için yazmak iki çelişen hedef gibi görünebilir. Biz kesinlikle katılmıyoruz. Gerçekten, okunabilir  ve SEO dostu bir blog yazısı istiyorsanız, bulunmasını istediğiniz kelimeler çok belirgin bir yerde olmalıdır. Ancak,  fazla kullanılan anahtar kelimeler, kesinlikle yapmak istemediğiniz metninizin okunabilirliğini ciddi şekilde engeller.

Bu yazı, hem okunabilir hem de SEO dostu blog gönderileri yazmayla ilgili ipuçları sunuyor. Bu iki hedef daima el ele gitmelidir.

Yazmaya başlamadan önce: anahtar kelime araştırması

Yazmaya başlamadan önce , anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir  . Arama sonuçlarına hükmetmek istiyorsanız, kitlenizin gerçekte hangi kelimeleri aradığını bulmanız yeterlidir. Bunlar, yazmanız gereken konular ve metninizde kullanmanız gereken kelimelerdir.

Şimdi bazı yazma ipuçları ile başlayalım!

İyi blog gönderileri için yazma ipuçları

Her şeyden önce, blog yazınız iyi bir yazı parçası olmalı! Yeni bir blog gönderisine başlarken, birçok blogcu yazmaya başlıyor ve akıllarına ne geliyorsa onu yazıyor. Bu, doğal yazma yeteneklerine sahip bazı insanlar için işe yarayabilirken, bazılarının yardıma ihtiyacı olabilir. Şahsen biz, blog yazarken her zaman bu ‘kuralları’ takip ediyoruz.

1. Yazmadan önce düşünün!

Parçanızın mesajı hakkında dikkatlice düşünün. Okuyucularınıza ne söylemek istiyorsunuz veya hangi ana soruyu cevaplamak istiyorsunuz? Makalenizin amacı nedir? Ve okuyucularınızın sayfanın sonunda ne yapmasını istiyorsunuz? Başlamadan önce bu soruların cevaplarını yazın.

Bunu da okumak isteyebilirsin:  2020 Yılında İçeriğiniz İçin İçerik Uzunluğundan Daha Önemli 5 Şey

2. Blog yazınız için bir yapı oluşturun

Net bir yapı oluşturarak yayınınıza başlayın  . Her yazıda şunlar olmalıdır:

  • bir tür giriş (konunuzu tanıttığınız);
  • bir gövde (ana mesajın yazıldığı bir gövde);
  • bir sonuç (en önemli fikirleri özetlemeli veya bir sonuç çıkarmalıdır).

Üç bölüme de söylemek istediklerinizi yazın. Artık yayınınızın bir özeti var. Şimdi gerçek yazı başlayabilir.

3. Paragrafları iyi kullanın

Herkes paragraf kullanır, ancak herkes bunları iyi kullanmaz. Her yeni cümleye yeni bir satırda başlamayın, çünkü güzel görünüyor. Yeni bir paragrafa başlamak için mantıklı bir neden olmalıdır. Her paragrafın kendi fikri veya konusu olmalıdır. Kendinize her paragrafın ana fikrinin ne olduğunu sorun. Bu ana fikri sadece bir cümleyle özetleyebilmelisiniz. Daha fazla cümleye ihtiyacınız varsa, daha fazla paragraf kullanmanız yerinde olacaktır .

4. Başlıkları kullanın

Başlıklar tüm sayfayı yapılandırır, bu yüzden  onları kullanın . Sadece okunabilirlik içindeğil , SEO için de önemlidir  . Başlıklar ayrıca Google’ın uzun bir yayının ana konularını kavramasına yardımcı olur ve bu nedenle sıralamanıza yardımcı olabilir. İnsanların makalelerinizde yollarını bulmalarını istiyorsanız, kullanıcıları yönlendirmek, sayfanızı taramalarına yardımcı olmak ve makalelerinizin yapısını netleştirmek için alt başlıkları kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi alt başlıkların bazılarında kullandığınızdan emin olun , ancak her birinde değil.

5. Sinyal kelimeleri kullanın

Sinyal kelimeler insanların metninizi taramasına ve ana fikirleri kavramasına yardımcı olur.Örneğin, insanların ürününüzü satın almasının üç nedeni olduğunu varsayalım.’Öncelikle’ gibi sinyal sözcükleri kullanmalısınız; ‘ikinci’ ve ‘son olarak’. Ayrıca, ‘yine de’, ‘kesinlikle’ ve ‘gerçekten’ gibi kelimeler okuyucularınıza net bir sinyal verir. Okuyucular, ‘sonuç olarak’, ‘bu yüzden’ veya ‘bu nedenle’ gibi kelimelerden sonra bir sonucun hemen geleceğini anlayacaklardır. Dolayısıyla, işaret sözcükleri metninize eklemek için çok önemlidir.

6. Diğer kişilerin yazınızı okumasına izin verin

Yayınınızı yayınlamadan önce ilk önce bir başkasının okumasına izin verin. Gönderinizin ana konseptini anlayıp anlamadıklarını sorun ve yazım hatalarını ve dilbilgisi hatalarını düzeltmeye davet edin.

7. Makale uzunluğunu optimize edin

Makalelerinizin en az 300 kelimeye sahip olduğundan emin olun. Google, uzun makaleleri sever, ancak makaleniz çok uzunsa ve okunması kolay değilse, kullanıcıları korkutabilir. Uzun makaleler yazmayı ancak yetenekli bir yazar olduğunuza emin olduğunuz zaman deneyin. 

8. Önceki içeriğe bağlantı

Mevcut yayınınızla aynı konuda içerik yazdıysanız, bu yayınları birbirine bağlamayı unutmayın. Bu konuda daha fazla çaba gösterdiğiniz için yayınınızı güçlendirecektir. Bunun yanı sıra, bağlantı yapınız da Google sıralamanız için önemlidir. Ve elbette, okuyucular bu ilgili yazıları okumakla da ilgilenebilirler. 

Bunu da okumak isteyebilirsin:  Google Site Doğrulaması: Search Console ile Doğrulamanın 7 Yolu

9. Düzenli olarak içerik ekleyin

Web sitenize düzenli olarak yeni blog gönderileri eklemek Google’a web sitenizin canlı olduğunu bildirir. Etkin bir web sitesi değilse Google, web sitesini daha az tarar ve bu, sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir. Ama sadece yazı göndermek uğruna yazı yazmayın. Yüksek kaliteli içerik yayınladığınızdan emin olun: insanların arama amacına uyan bilgilendirici, iyi yazılmış makaleler .

10. Yoast SEO eklentisini kullanın

Yoast SEO eklentimizdeki analiz aracı,   SEO dostu ve okunabilir blog yayınları yazmanıza yardımcı olur. Odak anahtar kelimenizi seçerek başlayın,   çünkü bu, kullanıcıların bu sayfayı bulmasını istediğiniz en önemli arama terimidir. Ardından, gönderinizin iyi optimize edilip edilmediğini görmek için her türlü kontrolü gerçekleştirir:

  • Eklenti, anahtar kelimeyi, başlık, meta açıklama, alternatif metin ve URL gibi doğru yerlerde kullanıp kullanmadığınızı görmek için yayınınızı kontrol eder. Yoast SEO Premium ayrıca anahtar kelimenizin farklı kelime formlarını tanıyacaktır .
  • Metninizin okunabilirliğini kontrol eder : Cümleleriniz veya paragraflarınız çok mu uzun? Geçiş kelimeleri kullanıyor musunuz?
  • Makaledeki iç ve dış bağlantıları ve görüntüleri kontrol eder. Yoast SEO Premium , sitenizdeki ilgili makalelere bağlantılar için bile öneriler sunar .
  • Anahtar kelimenizi metninizde ne sıklıkta kullandığınızı hesaplar: yeterli mi yoksa çok sık mı? Premium’da ayrıca anahtar kelimenizi veya eşanlamlılarını iyi dağıtıp dağıtmadığınızı da kontrol eder .
  • Ayrıca, web sitenizdeki diğer sayfaların kendinizle rekabet etmenizi önlemek için aynı odak anahtar kelimesini kullanıp kullanmadığını kontrol eder .

Nispeten SEO dostu bir blog yazısı yazarsanız (yukarıda tartışılan yönlere dayanarak) eklenti bunu yeşil bir madde işareti ile gösterecektir. Yeşil madde işaretli sayfalar, web sitenizdeki sayfaların sıralamasını yükseltmenize yardımcı olur.

Genel SEO puanının “iyi” olması için her noktanın yeşil olması gerekmediğini unutmayın. Örneğin, bu yayının “iyi” puanı olan sonuçları:

yoast seo en iyi makale
Yoast seo eklentisi

Sonuç

Birkaç SEO hilesiyle web sitenizi Google’da üst sırada çıkarma dönemi bitti. Günümüzde kaliteli içerik kraldır. İyi içerik ayrıca daha fazla bağlantıya, paylaşımlara, tweet’lere ve ziyaretçilerin web sitenize geri dönmesine neden olur. Tabii ki, her zaman sizin SEO dostu yazınızı en üst sıralara çıkarmak için yapabileceğiniz başka şeyler vardır, ama en önemlisi, sadece çok, çok iyi yazı yazmak! 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir