Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi geliştirmek istiyorsanız odaklanmanız gereken en önemli şeylerin başında temiz, çekici ve kullanışlı bir site oluşturmak gelmelidir. Profesyonel tasarım sezgisel yönlendirme butonlarıyla ilgi çekici ve okuması kolaydır.Burada en önemli şey temiz tasarımın ziyaretçilerin dikkatini dağıtmasına neden olamayacak olmasıdır. Destan gibi makaleler yerine markanızın ve içeriğinizin değerine odaklanılmasında bu faktörler katkı sağlayacaktır.

Müşteriler oluşturulan web sitesi ile marka ve ürün arasında bir ilişkilendirme yaparlar ve kalitesi kötü olan site ile markanızın ilişkilendirilmesini istemezsiniz. Tamda bu sebeple temiz ve kullanışlı bir tasarım müşterilerinizin sitenize geri dönmesini teşvik edecek olumlu bir kullanıcı deneyi sunarken marka imajınız içinde pozitif bir algı yaratacağından son derece önemlidir

Web sitesi sayesinde, Firmanızın faaliyet alanlarını, kurumsal duyuruları ürün ve hizmetlerin sunulmasının ve kendinizin tanıtımını çok daha büyük kitlelere (tüm dünyaya) en ekonomik şekilde yapabilirsiniz.

İlk olarak sitenizin tam manası ile işlevsel olup olmadığı, yükleme problemleri ve kopma sorunları yaşanması, güvenlik zaafiyetleri gibi operasyonel problemlerin dışında sitenizin kullanıcı deneyimine duyarlı olması ve onların bakış açısına göre oluşturulması son derece önemlidir.

Sitenizin iletişim bölümleri, oluşturduğunuz anketler ve müşteri geri bildirim kısımları düzgün çalışıyor mu? Bu işlevsel problemlerden biri veya tümü potansitel müşterilerinizin web sitenizi terk etmesine ve firmanıza yada ürüne yönelik kötü bir bakış açısı oluşmasına sebep olabilir

Siteniz Seo dostu mu ?

Web sitesinin arama motorlarında iyi bir sırada yer alması herkes için muhakkak ki çok önemlidir. Arama motorlarına uygun bir alt yapı ile hazırlanmayan siteler sadece tanıdık, eş dost ve arkadaşların ziyaret ettiği bir siteden öteye geçemezler. Oysa web sitesi oluştururken temek amacınız yeni müşterileri bulma ve hizmetlerinizin insanlara ulaşmasını sağlamaktır. Web sitenizin SEO ‘ya uygun olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz pek çok araç var. Arama motorlarında yapacağınız kısa bir arama ile pek çok araç ve makale ile çabucak temel bir bilgiye düzeyine ulaşabilirsiniz.

Bunu da okumak isteyebilirsin:  WordPress Sitenizi Hızlandırarak SEO Nasıl Geliştirilir

Mobil duyarlı responsive web sitesi mi ?

Dünya çapında 5 milyarı aşkın kişinin mobil cihazlar üzerinden internete eriştiğini ve günümüzde web sitesi ziyaretlerinin yüzde 60’tan fazlasının mobil cihazlar üzerinden yağıldığı düşünülürse, internet sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonuna özel önem gösterilmelidir.

Dünya çapında mobil cihazlardan internete erişenlerin sayısı 5 milyarı aşmış durumda. Günümüzde web ziyaretlerinin yüzde 60-70 oranında mobil cihazlar üstünden yapıldığı düşünülürse, internet sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonu da gözden kaçırılmamalıdır.

Web Sitesi Hızı

Site hızı hem arama motorları hem de kullanıcı tecrübesi açısından üstünde durulan bir diğer konu olarak öne çıkıyor.Kullanıcılar site hızı düşük olan web sitelerinde vakit geçirmekten hoşlanmıyor, arama motorları ise hızın düşük olduğu web sitelerini geri plana atıyor.

Bilgi vermek önemli

Kurumların kendileriyle ilgili bilgi edinmek isteyen kullanıcılara yüksek derecede kullanılabilirlik düzeyine sahip web siteleri tasarlayıp sunmaları etkin bir kullanım sağlanması yönüyle önemlidir.

Kurumun kurumsal kimliği, kurumsal renkleri, kurumsal yazı stili, kurumsal logosu, vizyonu, hizmetleri, ürünleri ve faaliyetleri hususlarında son derece uyum içerisinde değerlendirilmeli ve kurumsal web site tasarımı uygulanmalıdır. Bir kurumsal web sitesinin başarı değeri müşterilerin tekrar tekrar web sitesini ziyaret etmelerinden geçmektedir.

Sitenizde mutlaka ziyaretçilerin ulaşabileceği iletişim bilgileri ve iletişim formu olmalıdır. Güvenlik bilgisi müşteri için en önemli unsuru oluşturur. Çünkü; müşteriden alışveriş sırasında kişisel bilgilerinin verilmesi istenir.

Kurumsal web sitesi firmanız için aslında yedi gün yirmi dört saat reklamınızın yapılacağı bir platforma sahip olmanız demek. Web siteniz irketinizin ya da firmanızın dünyaya açılan bir penceresi olur.

Unutmayın Sadece Birkaç Saniyeniz Var

İnternet kullanıcıları oldukça tazcanlıdır, bir siteye girdiklerinde 4-5 saniye içinde konunun ne olduğunu anlamazlarsa çıkar giderler, bir daha geri gelmemek üzere!

Bu nedenle web tasarımı olabildiğince sade ve anlaşılır kılmak lazım ki siteye giren ziyaretçiler kolaylıkla girdikleri web sitesinin neyle ilgili olduğunu, ne sattığını ya da ne söylemeye çalıştığını anlayabilsinler.

Bunu da okumak isteyebilirsin:  Sitenizi Hızlandırmak için GZIP Sıkıştırmasını Etkinleştirin

Orijinal içerik, kaliteli görsel

Web sitesi yapanların sıklıkla düştüğü hata içeriklerin kopyala yapıştır metoduyla internetten alınıyor olması, özgün olmamasıdır. Kullanacağınız fotoğrafların, lisans durumu ve orijinalliğini mümkün mertebe araştırın. Mümkünse sadece sizin web sitenize ait görseler olsun. Yine yazılar, sadece sizde bulunan özgün içerikler olsun. Yani yaratıcılık bir web sitesinde önemli bir etkendir. Bu arama motorlarındaki sıralamanızı önemli ölçüde pozitif yönde etkileyecektir.

Göze çarpan dikkat çekici renkler

Bir sitede en çok dikkat edilen yer sol üst köşedir, bu da aslında kitap okuma alışkanlığımızdan gelir. Bu sebeple biz de dahil bir web siteye girdiğimizde sitenin her zaman en üst kısmına bakarız ve başlıklarla, görsellerle veya bağlantılarla yönlendirilmeyi bekleriz.

Bu nedenle yapılacak en önemli şeylerden biri, logo veya sitenin ismini sol köşede bir yerlere iliştirmek olacaktır. Logo ve site ismi kendi başına işi anlatmakta yetersiz kalıyor ise bir sloganla zenginleştirerek web sitesinin ne ile ilgili olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Sitenin sayfalarına hızlıca geçiş yapılmasını sağlayan butonlara yer vermeniz gerekmektedir.(Ana Sayfa, İletişim, Hakkında vb.) Kullanıcılar hızlı ve kullanışlı bir şekilde istedikleri bilgiye ulaşabilmelidir.

Web sayfası hazırlarken hem gözü yormayan arka plan hem de okunması kolay yazı renkleri seçilmelidir. Çünkü; karrmaşıklık müşteriyi siteden uzaklaştırabilir. Çok fazla renk kullanmaktan kaçınmalı, mümkünse en fazla üç rengi yoğun olarak kullanmalıyız. Yapacağımız sitede renk seçimi yaparken dikkat edeceğimiz bir nokta da site logosunun rengidir. Genelde site logosunda bulunan renkler site tasarımında ana renk olarak seçilir.

Bedava hazır şablonlar web sitlerinden uzak durun

Hazır tasarım web siteleri sizin kurumsal yapınızı yansıtmaz size yapılan işin aynısından internette başkalarında olması kurumsallıktan uzaktır. 
Özel tasarım web siteleri sizler için tasarlandığından kurumsal kimliğinizi doğru yansıtacaktır. Maliyetleri hazır sitelerin düşük olsada prestij, itibar kaybı yaşatacaktır. Özel tasarım için Ajans and Ajans’tan yani bizden teklif alın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir