Karanlık mod tasarımı: karanlık tema web siteleri ve uygulamaları oluşturmak için ipuçları

Karanlık mod tasarımı: karanlık tema web siteleri ve uygulamaları oluşturmak için ipuçları

Işıkları kısın, gözlerinizi gevşetin ve enerjinizi koruyun. Karanlık mod, tasarımdaki en büyük trendlerden biri ve WhatsApp, Instagram, Google, Facebook ve Apple gibi dünya standartlarında markalar karanlık mod tasarım trenine atladı.

Bu markaların neler yaptığını ve karanlık mod kullanıcı arayüzünü kendi tasarımlarınıza nasıl getirebileceğinizi inceleyelim . Web ve uygulama tasarımlarınızın mükemmel görünmesini ve çalışmasını sağlamak için karanlık mod için tasarım yaparken karanlık modun artılarını ve eksilerini ve temel en iyi uygulamaları öğreneceksiniz.

Karanlık mod nedir?

Koyu mod, birincil arka plan rengi olarak koyu bir renk (genellikle siyah veya gri bir gölge) kullanan düşük ışıklı bir kullanıcı arabirimidir. Tasarımcıların onlarca yıldır kullandığı varsayılan beyaz kullanıcı arayüzünün tersine çevrilmesi. Artan ekran süremize yanıt olarak, geliştiriciler karanlık tema arayüzlerinin özellikle düşük ışık veya gece koşullarında göz yorgunluğuna yardımcı olduğunu keşfettiler. Daha az göz yorgunluğu, daha az baş ağrısı ve daha iyi bir iş deneyimi anlamına geliyordu.

1 d8 4IYqquJ0yGIKZ3bjzWg
Instagram karanlık mod kullanıcı arayüzü

Ancak karanlık mod aslında yeni bir şey değil.

Matrix’te siyah bir arka plan yağan yeşil bilgisayar kodunu hatırlıyor musunuz? Bu orijinal karanlık moda başını salla: ilk bilgisayarların, eski okul bilgisayarının tek renkli monitörleri.

LGDmvty scaled 1
Siyah üzerine yeşil metin içeren erken ev bilgisayarları OG karanlık moduydu.

Bu klasik karanlık görünüm, 80’lerde kağıttaki mürekkebin görünümünü taklit etmek için tasarlanmış beyaz bir arka plan üzerinde siyah metin lehine moda oldu.

Google, karanlık modun pil ömründen tasarruf ettiğini doğruladıktan sonra, 2018’de Android işletim sistemlerine bu özelliği ekledi. Bir yıl sonra, Apple ardından iOS ve iPadOS’ta karanlık bir mod oluşturuldu.

how to use dark mode iphone ios 13 lead
9to5Mac aracılığıyla iOS 13’te karanlık mod

Karanlık modu kullanmanın artıları

Karanlık mod sadece gözlerde kolay değil (doğru yapıldığında), pil ömründen tasarruf sağlar ve hatta daha sağlıklı olabilir. Karanlık modun ve ışık modunun pratik avantajlarına göz atalım.

Göz yorgunluğunu azaltır

Gözlerini hissetmen gerekmiyor. Ancak, bir ekranda verileri uzun süre analiz eden herkes, bir süre sonra gözlerini hissetmeye başladığınızı bilir. Bilgisayar Görme Sendromu (CVS) göz ağrısı, bulanık görme, çift görme, baş ağrısı, boyun / sırt ağrısı ve daha fazlasını içerir. Grafikler ve grafikler söz konusu olduğunda, karanlık mod acıyı tam anlamıyla azaltmaya yardımcı olabilir .

Düşük ortam aydınlatmasında görünürlüğü artırır

Uyuyorsanız ve birisi parlak bir ışık yakarsa, baş ağrınız olur. Aynı ilke, gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde bir bilgisayar ekranı önünde çalışan kişiler içinde geçerlidir. Karanlık mod, bu parlak ışığı azaltır ve düşük ışık koşullarında içeriği görmeyi kolaylaştırır.

Pil ömründen tasarruf sağlar

OLED ekranlı bazı dijital araçlar kullanılmadığında siyah pikselleri kapatabilir. Karanlık mod, cihazı daha az enerji kullanmaya zorlayan sayıda siyah piksel kullanır.

Bunu da okumak isteyebilirsin:  2020 Wordpress Güncel Ping Servisleri Listesi

Duygusal bir destek verir

Birçok karanlık mod kullanıcı arayüzü kullanıcısı estetik nedenlerden ziyade sağlık ve enerji tasarrufu sağlayan faydalarını düşünür. Karanlık mod, onlara biraz daha sağlıklı bir şey yaptıklarını hatırlatır, bu da iyi bir his uyandırır – yeniden kullanılabilir alışveriş çantanızı veya su şişenizi yüklediğinizde aldığınız iyi bir his gibi.

EKLE’yi önler

Beyaz ışık ve renkler dikkatinizi sürüklemeye eğilimlidir, bu da görevde kalmanızı zorlaştırır. Koyu mod kullanıcı arayüzü, konsantrasyonunuzu arayüzünüzün içerik bölgelerine yönlendirerek, içeriğin açılmasını ve arka planın kaybolmasını sağlayarak odağı artırabilir.

Karanlık modu kullanmanın eksileri

Her şey gibi, Karanlık modun da dezavantajları vardır. Koyu bir temanın amaçlarınız için bir dezavantaj olabilmesinin nedenlerini öğrenelim.

Duygusal bağlantıyı azaltır

Parlak renkler parlak duygular yaratabilir. Görüntüleyenleriniz aradığı şeyi buldularsa onlar için renkleri karartmak zihinsel bir engel oluşturabilir. Karanlık temayla duygusal bir bağlantı kurmak için daha zor zamanlar geçirecekler. Markanız motivasyonel, ilham verici veya manevi nitelikteyse, karanlık mod kullanıcı arayüzü bir kumar olabilir. Parlak renkler parlak duygular yaratabilirse bunun tersi de doğru olabilir. Peki kitleniz kim?

Alan küçülür

Koyu duvarlı odalar klostrofobik hissedebilir. Bir cihazda, karanlık mod aynı şekilde çalışabilir. Bir alan hissi yaratmaya çalışıyorsanız, karanlık UI’ler alanın daha küçük hissetmesini sağlayabilir.

Düşük kontrastlı renklerin okunması zor olabilir

Koyu renkli bir tema web sitesi veya uygulaması tasarlarken renklerinizi ve kontrastlarınızı tam olarak almazsanız, metni okumak daha zor olabilir, bu nedenle karanlık modda bir e-posta, uygulama veya web sitesi tasarımı oluştururken bunu aklınızda bulundurun .

Tasarımda karanlık mod nasıl kullanılır

Karanlık mod tasarımı her yerde çalışabilir. Mobil uygulamalardan akıllı saatlere ve TV arayüzlerine kadar, bu tasarım trendi markanızı ileriye taşıyabilir. Doğru yaptığınızda çok iyi çalışabilir. Tasarımınız yanlış yaptığınızda ve kullanıcılar hemen sitenizi kapatabilir. Karanlık bir tema web sitesi veya uygulama arayüzü tasarlarken kullanabileceğiniz bazı ipuçları :

Karanlık mod ne zaman kullanılır?

Marka renklerinizi eşleştirin

Bir markanın mevcut renk paleti zaten karanlık mod uyumlu olduğunda, karanlık mod doğal olarak size gülümsüyor.

Estetiğe uyacak şekilde markayı değiştirmeniz gerekiyor gibi görünüyorsa, karanlık moda gitmeyi iki kez düşünün. Benzer şekilde, markanızın geniş bir renk yelpazesi kullanması gerekiyorsa, daha hafif bir kullanıcı arayüzü düşünün. Tam renk spektrumu koyu arka planlarda hoş bir şekilde okunmaz.

Sektörünüzü vurgulayın

Karanlık mod kullanıcı arabirimi belirli endüstrileri geliştirmek için de kullanışlıdır. Örneğin, gece hayatı ve eğlenceye odaklanan markalar karanlık mod için mükemmel uyum sağlar, çünkü yüksek enerjili içerikleri genellikle gerçek hayatta karanlık bir arka planla eşleştiririz.

Minimalist ol

Tasarım estetiğiniz sınırlı içerikle zaten minimalist ise, koşullarınız karanlık mod için iyidir. Metnin birincil içerik olduğu bir durumda, karanlık kullanıcı arayüzü okunabilirliği bir sorun haline getirebilir. Tipik olarak, karanlık mod görsel dağınıklığı güçlendirir ve dağınık bir ekranı daha da kaotik hale getirir.

Duygu yarat

Belirli bir duygusal tepki yaratmaya mı çalışıyorsunuz? Bir gizem havası mı yoksa küçük bir drama mı? Düşük görünürlük merak yarattığından ve duygusal gerginliği artırdığından, karanlık mod markanız için mükemmel bir araç olabilir.

Bunu da okumak isteyebilirsin:  Web Sitenize Nasıl Trafik Çekebilirsiniz?
attachment 100178141 2
Karanlık Tema Web Tasarım
Novidraft

Statü sembolü

Bir duruma uygun bir hissi yaratmak istiyorsanız, karanlık mod kullanıcı arayüzü etkili bir araç olabilir. Koyu renkler lüks ve zenginlik ile ilişkili duyguları uyandırır. İnce işçiliğe dikkat çekmek istiyorsanız, karanlık mod kullanıcı arayüzünü düşünün.

attachment 98220075 e1585158402418
Aneley’den zarif, üst düzey bir koyu tema web sitesi tasarımı
.

Karanlık mod tasarımı için en iyi uygulamalar

Karanlık mod kullanıcı arayüzü oluştururken düzgün çalışması gereken bazı işlemler vardır. Sonuçta, ürününüzün başarılı görünmesini istiyorsunuz, değil mi? Karanlık mod için en iyi uygulamalar kontrol listemizdeki tüm kutuları işaretleyelim:

1. Çok karanlık gitme

Kitap yayıncıları saf beyaz kağıt kullanmıyor çünkü siyah mürekkeple kontrast çok keskin. Şaşı tutar ve baş ağrısına yol açabilir. Aynı şey dijital cihazlar için de geçerli. Saf siyahtan uzak durun. Yüksek kontrastlı bir ekrana bakmak gözleri yorar. İyi karanlık mod renkleri doygunluğu azaltılmış renklerle birleştirilmiş gri tonlarıdır.

2. Uygun kontrastı var

Koyu mod arka planları, beyaz metinleri gösterecek kadar karanlık olmalıdır.

3. Desaturate renkler

Koyu arka planlarda tamamen doygun renklerden uzak tutun. Gölgeler, karanlık yüzeylere bakıldığında genellikle “titreşir” gibi görünür. Bunun yerine, pastel ve yumuşak renkler gibi doygunluğu azaltılmış renkler (gri ve beyaz eklenmiş gölgeler) kullanın.

Ayrıca, markanızın renk paletini ayarlamayı düşünün. Şirketinizin mavisi siyah üzerine beyazdan farklı şekilde okunabilir. Karanlık moddaki renklerle, ışık modunda alacağınız yanıtın aynısını alacağını düşünüyorsanız bunu ortaya çıkarmak için genellikle renklerin ayarlanması gerekir.

4. Doğru “açık” renkleri kullanın

“Açık” renk nedir? Biri elemanların ve anahtar yüzeylerin üstünde görünür. “Açık” renkler genellikle yazı için kullanılır. Koyu mod kullanıcı arayüzü varsayılan “açık” rengi saf beyazdır (#FFFFFF). Kullanma. #FFFFFF, koyu arka planlara bakıldığında titreşiyor gibi görünüyor. Açık gri ile yoluna devam et.

5. Sadece tersine çevirmeyin

Standart moddan karanlık moda geçiyorsanız, orijinal temada muhtemelen değerli görsel ipuçları vardır. Karanlık temanızı almak için renkleri tersine çevirmeyin. Psikolojik bir amacı olan renkleri anlamsız sessiz renklere dönüştürüyor olabilirsiniz. Renk seçiminiz konusunda bilinçli olun.

6. Derinleşin

Bir katman ne kadar yüksek olursa, o kadar hafif olmalıdır. Bu, karanlık modda ekranınızda en çok kullanılan öğelerden en aza indirilen görsel bir hiyerarşi oluşturur.

7. Özgürlüğü test edin ve sunun

Tasarımınızın hem karanlık hem de ışık modu sürümlerini test edin. Her stille denemeler yapın ve kullanıcı geri bildirimlerine göre uygun ince ayarları yapın. Sonuçta, insanların tercihleri ​​tahmin edilemez olabilir, bu yüzden kullanıcılarınızı güvercin deliğine sokmayın. Ekranlarını ışık modundan karanlık moda geçirmelerine izin verin. Bu, kullanıcılara kendi deneyimlerini kontrol etme ve bir birey gibi hissetmelerini sağlama açısından yüksek şans tanır.

Karanlığa!

Karanlık tema devrimi ateşleniyor. Bu, kararmak ve yaratıcı olmak için mükemmel bir zaman demektir. Karanlık modun öncüsü olmaya hazır olun!

Web tasarımı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ajans and Ajans blog’u takip etmeye devam edin

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Davut cevap

    Merhaba,

    Yararlı açıklamalar olmuş.

    Teşekkürler

    Nisan 2, 2021 , 8:17 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir